Autoryzowany Sprzedawca | Autoryzowany Serwis

ARCHICAD = 2x więcej snu...

ARCHICAD jest wiodącym na świecie oprogramowaniem klasy BIM (Modelowanie Informacji o Budynku), z którego korzystają architekci, projektanci wnętrz, inżynierowie branżowi oraz wszyscy uczestnicy procesu budowlanego, aby współpracować przy tworzeniu obiektów. Od swojej premiery 30 lat temu ARCHICAD zawsze wykorzystywał w swojej pracy filozofię BIM.

ArchiCLUB


ArchiCLUB

Dołącz już dziś!

Zobacz zalety członkostwa w ArchiCLUBie.

„I“ w BIM

Informacja jest najcenniejszą częścią BIM. ARCHICAD 20 pomaga projektantom najlepiej ją wykorzystać.

Przechowywanie informacji w BIM

ARCHICAD 20 pozwala użytkownikom na wykorzystanie centralnego modelu budynku jako miejsca, w którym przechowywane są wszystkie powiązane z nim informacje. Mogą oni zarówno przechowywać jak i aktualizować dane, które nie zostały wygenerowane za pomocą narzędzi CAD jak np. arkusz kalkulacyjny.

Funkcjonalność ARCHICADa 20 „Import Właściwości do elementów…“ pozwala w łatwy sposób na import/eksport danych z arkusza kalkulacyjnego Excel. Z jego pomocą można wyeliminować żmudną pracę ręcznego wprowadzania danych pochodzących od inżynierów branżowych łącznie z eliminacją błędów, jakie prawdopodobnie na tym etapie najczęściej powstają.


Wyświetlanie informacji BIM

Uporządkowana informacja w ARCHICAD 20 ma silne przełożenie na wizualną stronę projektu, która zapewnia olbrzymią wydajność na etapie projektowania i konstrukcji. Za pomocą inteligentnych filtrów i zupełnie przeprojektowanych symboli graficznych, projektanci mogą w dowolny sposób zmieniać odwzorowanie projektu zarówno w dwóch jak i trzech wymiarach. Cecha ta sprawia, że wiele elementów procesu projektowego takich jak komunikacja, koordynacja i sprawdzenie modelu staje się dużo bardziej efektywne.

Projektanci mogą łatwo określić odwzorowanie jakiegokolwiek widoku 2D lub 3D i zredukować ilość prac uzupełniających wykonywanych zwykle w programach CAD 2D.

Poprzez określenie zasad reprezentacji graficznej, nowe niezmienione lub wyburzone elementy w projekcie renowacji, projekcie strukturalnym, branżowym czy też w rzutach i na warstwach, mogą być zaznaczane odrębnymi kolorami, typami linii i piór, dzięki czemu dokumentacja jest przejrzysta i klarowna.

Modele odwzorowane różnymi kolorami (także kolor statusu renowacji czy zaznaczeń) mogą być współdzielone nie tylko pomiędzy użytkownikami ARCHICADa ale także z branżystami korzystającymi z aplikacji korzystającymi z modelu wymiany danych bazującym na formacie IFC.


Współdzielenie informacji w BIM

ARCHICAD 20 posiada udoskonalony proces przepływu danych oparty na projekcie OpenBIM i formatom IFC oraz BFC, pozwalający na eksport precyzyjnych danych zarówno geometrycznych z zastosowaniem międzynarodowych standardów, usprawniający późniejsze zarządzanie budynkiem, odwzorowywanie jego struktury czy też np. materiałów użytych przy jego wykonaniu.

ARCHICAD 20 jest jednym z pierwszych programów klasy BIM wspierającym najnowszy standard wymiany danych IFC 4 będący modelem open-source. Określa on m.in. nowe zasady metod koordynacji (Design Transfer View i Reference View), które ujednolicają wspólny model wymiany danych pomiędzy branżami. Wsparcie międzynarodowych standardów BIM i systemu klasyfikacji jest także obecny w innych elementach wymiany danych pomiędzy zespołami. Przykładowo wynalazca standardu COBie potwierdził, że ARCHICAD jest w 100% z nim zgodny. To bardzo dobra wiadomość dla architektów pracujących w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach anglojęzycznych.

Oprócz wsparcia formatu IFC zastosowano również inne metody wymiany danych BIM takie jak gbXML lub bezpośredni eksport w formacie PHPP. Oznacza to możliwość wymiany danych z bardzo różnymi branżami bez ryzyka utraty jakichkolwiek danych.

Współdzielenie danych za pomocą narzędzi takich jak BIMx czy arkusz kalkulacyjny Excel sprawia, że powiększa się grupa osób zaangażowanych w jakość danych przechowywanych w modelu BIM.


Graficzni faworyci

Ustawiczny kontakt wizualny

Nowa paleta Ulubione zapewnia wizualną reprezentację zachowanych elementów, kolorowanych podglądów 2D i 3D dla każdego narzędzia ARCHICADa.

Szybki dostęp

Elementy w paletach Ulubione mogą być zorganizowane we własnej strukturze hierarchicznej za pomocą prostych operacji przeciągnij-i-upuść. Kolejnym usprawnieniem jest możliwość jednoczesnego zaznaczenia wielu elementu jednocześnie.

Standaryzacja projektu

Elementy wprowadzone do zestawu Ulubione, także jako zestaw, mogą być eksportowane różnych formatach (binarnych lub XML) aby zapewnić proces modelowania dla każdego członka zespołu.


Wizualizacja BIM

Aktualizacja motoru CineRender ARCHICADa 20 podnosi poziom wizualizacji projektów na jeszcze wyższy poziom dzięki możliwości dokładniejszej realizacji renderowania nieregularnych kształtów (NURBS).

CineRender

ARCHICAD 20 pracuje na najnowszej wersji motoru renderującego CineRender 4D R16. Skutkuje to znaczącym wzrostem jakości i możliwości ustawień renderingu powierzchni oraz cieniowania. Oprócz poprawy jakości wizualnej skrócony został czas renderowania.

Nowe ustawienia kanałów odbić pozwalają na lepszą kontrolę powierzchni refleksyjnych, rozmycia i zamglenia. Pozwala to na perfekcyjne oddanie powierzchni metalowych.

Przyspieszenie czasu renderowania scen jest możliwe dzięki wprowadzeniu dedykowanej refleksom pamięci cache oraz nowego sposobu przeliczania metody ray-tracingu oraz usprawnionemu przeliczaniu powierzchni zielonych.

Dwupunktowa perspektywa

W podglądzie 3D użytkownik może przełączyć się na generowanie perspektywy skupionej w dwóch punktach pod dowolnym kątem. W rezultacie linie pionowe są oddane precyzyjnie w pionie na widoku perspektywicznym.

Powierzchnie NURBS

Skomplikowane modele geometryczne utworzone w programie Rhino mogą zostać teraz zaimportowane do ARCHICADa jako jego własne obiekty z zachowaniem własnego opisu matematycznego NURBS. Dzięki temu ARCHICAD może lepiej kontrolować reprezentację każdego z importowanych obiektów w zależności od jego zastosowania w modelu.


Świeże spojrzenie na BIM

W pełni odświeżony i bardziej przejrzysty w wyglądzie interfejs programu tworzy większą przestrzeń a unowocześnione piktogramy narzędzi usprawniają pracę. Niezbędne w danym momencie do pracy menu jest dokładnie tam, gdzie koncentruje się twoja praca.

Odświeżony interfejs użytkownika

ARCHICAD 20 posiada zaktualizowany, przystosowany do obecnych standardów, dostosowany do grafiki współczesnych systemów operacyjnych interfejs użytkownika. Przestrzeń robocza jest większa.

Nawigacja poprzez zakładki

Usunięcie zbędnych elementów graficznych w interfejsie programu powoduje nie tylko uporządkowanie przestrzeni pracy ale również tworzy przejrzyste środowisko pracy twórczej. Po przeanalizowaniu stylu pracy architektów, pozostawiono ujednolicone środowisko zawierające wyłącznie elementy ściśle związane z pracą projektową. Nawigacja za pomocą zakładek z menu kontekstowym sprawia, że architekt może jeszcze bardziej skupić się wyłącznie na projektowaniu.

Przejrzysty wygląd

Architekci uwielbiają wykorzystanie jak największej przestrzeni ekranu do pracy. Stwarza to niczym nieskrępowane środowisko pracy i wyzwala kreatywność.

Wraz z wprowadzeniem ekranów wysokiej rozdzielczości (4K lub retina), niezmodyfikowane elementy interfejsu mogą wydawać się rozmyte. W ARCHICADzie 20 wszystko jest ostre i wyraźne.


Archicad 20

Wymagania systemowe:

Systemy operacyjne:

Windows 10 (wersja 64-bitowa)
Windows 8.1 (wersja 64-bitowa)
Mac OS X 10.11 El Capitan
Mac OS X 10.10 Yosemite
Windows 8 (wersja 64-bitowa) i Windows 7 (wersja 64-bitowa) są zgodne ale nie testowane przez GRAPHISOFT
Windows Vista i starsze systemy nie są zgodne (bez możliwości instalacji programu)
Mac OS X 10.9 Mavericks jest zgodny ale nie testowany przez GRAPHISOFT
Mac OS X 10.8 Mountain Lion i starsze systemy nie są zgodne (bez możliwości instalacji systemu)

Wymagania sprzętowe:

Sprzęt zalecany:

Procesor: 64-bitowy z przynajmniej 4 rdzeniami
RAM: dla skomplikowanych modeli wymagane jest minimum 16GB RAM
Pamięć dyskowa: zalecana instalacja na dyskach Fusion Drive lub SSD, 5GB wolnej pamięci dyskowej do instalacji, przynajmniej 10GB do pracy nad jednym aktywnym projektem.
Karty graficzne: zgodne z OpenGL 2.0 z pamięcią na karcie przynajmniej 1024MB
Lista zgodności kart: http://www.graphisoft.com/videocards
Monitor: rozdzielczość minimum 1440 x 900.

Sprzęt wymagany jako minimum:

Procesor: 64-bitowy z 2 rdzeniami
RAM: 4 GB
Pamięć dyskowa: 5 GB lub więcej dla instalacji
Karta graficzna: zgodna z OpenGL 2.0
Ekran: rozdzielczość minumum of 1366 x 768