Authorized Reseller | Premium Service Provider | Solution Expert Education

 

Dostępność dla edukacji specjalnej

Dzięki technologi może być łatwiej!

Technologia powinna ułatwiać naukę także osobom niepełnosprawnym. Zarówno system iOS jak i macOS posiadają wiele usprawnień i udogodnień, które są adresowane do osób posiadających szczególne potrzeby w zakresie komunikowania się z urządzeniami.

Jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania i konfiguracje, które pomogą uczniom w korzystaniu z tych specjalnych udogodnień a nauczycielom dadzą narzędzia do lepszej komunikacji z uczniami. Obejmują one ułatwienia w zakresie czytania, pisania, słuchowe oraz czynności motorycznych.

Wzrok

 • VoiceOver
  VoiceOver jest czytnikiem ekranu bazującym na gestach. Pozwala na odczytanie przez urządzenie treści wyświetlanych na ekranie telefonu iPhone lub tabletu iPad. Wystarczy trzykrotne przyciśnięcie przycisku Home, aby w dowolny momencie uaktywnić tę funkcję. Ustawienia pozwalają na dostosowanie głośności i szybkości czytania do potrzeb użytkownika.
 • Inwersja kolorów
  OS umożliwia odwrócenie (inwersję) kolorów na ekranie, co bywa przydatne, jeśli podwyższony kontrast pomaga uczniowi w odczytywaniu treści. Inwersja działa z tekstem, grafiką, a nawet obrazem wideo. Wybrane kolory obowiązują w całym systemie, dlatego wszystkie treści i aplikacje zawsze wyglądają spójnie. Inwersji można też używać razem z funkcjami Zoom i VoiceOver.
 • Zoom
  Zoom to wbudowana funkcja powiększająca obraz na ekranie, która działa w całym systemie iOS. Działa też ze wszystkimi aplikacjami z App Store. Za pomocą stuknięcia palcami w ekran możemy powiększać obraz aż pięciokrotnie. Zoom działa z funkcją VoiceOver, a zatem uczeń może zarówno lepiej widzieć, jak i słyszeć to, co dzieje się na ekranie.

Słuch

 • FaceTime
  Wizualny komunikator Apple FaceTime pomaga uczniom w komunikacji wizualnej. Osobom komunikującym się za pomocą gestów (język migowy) daje możliwość nawiązywania kontaktu z osobami korzystającymi z urządzeń iOS lub komputerów Apple.
 • Dźwięk mono
  System iOS potrafi odtwarzać oba kanały stereo w obu słuchawkach lub głośnikach, a uczeń może dodatkowo zwiększyć głośność w jednym uchu, tak aby jak najlepiej słyszeć nagranie wykładu, muzykę lub ścieżkę dźwiękową filmu. Pozwala to osobom niedosłyszącym lub niesłyszącym na jedno ucho lepsze rozpoznawanie dźwięków.

Motoryka

 • AssistiveTouch
  Urządzenia iOS mają wysoce precyzyjne, dotykowe ekrany, które nie wymagają nacisku, a jedynie dotknięcia powierzchni. Funkcja AssistiveTouch pomaga uczniom o ograniczonych zdolnościach motorycznych w dostosowaniu działania ekranu Multi‑Touch do indywidualnych potrzeb.
 • Dyktowanie
  Dyktowanie pozwala na automatyczną zamianę wypowiadanych słów w tekst pisany. Wystarczy puknąć w znaczek mikrofonu i urządzenie iOS takie jak iPad zamieni słowa w tekst. W ten sposób łatwo jest napisać wiadomość, notatkę, maila lub adres witryny internetowej bez konieczności dotykania klawiatury.